- Target:
- A Brit Egészségügyi Minisztérium
- Region:
- Hungary
- Website:
- www.pjonline.com
Felfüggesztett börtönbüntetést kapott egy brit gyógyszerész.
Egy helyettesítő gyógyszerész gyógyszerkiadási hiba miatt három hónapos börtönbüntetést kapott 18 hónapra felfüggesztve. A bíró a vádlottra ezen kívül 12 hónapos hatósági felügyeletet rendelt el.
A windsori Elizabeth Lee, aki a Tesco egyik gyógyszertárában dolgozott, helytelenül Propranololt adott ki Predisolone helyett a 72 éves Carmel Sheller-nek, aki három nappal később a kórházban meghalt.
A bíróság megállapította, hogy Mrs.Lee folyamatosan 10 órás műszakban dolgozott – pihenő nélkül -, amikor a rossz gyógyszert kiadta. A bíró azt mondta, hogy Mrs. Lee –nek ”nincs tényleges és jogi felelőssége Carmel Sheller halálában” amely - a pathologiai vizsgálat megállapítása szerint is - Sheller hosszú betegségének volt a következménye.
A bíró azonban hozzátette.” Az embereknek általában, csak úgy mint a Sheller családnak jogában áll a legmagasabb színvonalú szolgáltatást elvárni azoktól, akik a gyógyszerek kiadásáért felelősek.
Az eset súlyossága szükségessé tette a börtönbüntetést.
A bíró azt mondta, hogy a börtönbüntetés kiszabása szükséges volt azért, „hogy tükrözze a hiba súlyosságát” de a körülmények meggyőzték, hogy felfüggessze azt.
A gyógyszerész ügyvédje, Christopher Hudson azt mondta, hogy Mrs. Lee kimerült volt, mivel a gyógyszerész kollégák közül ketten is szülési szabadságon voltak.
A bírónak egy halom kiváló referenciát nyújtottak át a gyógyszerészről:
”Kollégái szinte kivétel nélkül megemlítik Mrs. Lee alaposságát és szakmai felkészültségét” mondta Hudson ügyvéd, és hozzátette ”sokat dolgozott fárasztó műszakokban”
”Nem volt pihenő, mivel a gyógyszertár nem működhetett volna nélküle”.
”Végül is a gyógyszerész felelőssége, hogy leellenőrizze a gyógyszer helyességét, és bár hibázott, ez a hiba igazából a munkahelyi nyomásból származott.”
Mrs. Lee elismerte, hogy olyan gyógyszert adott ki, amelyen hasonló címke volt – a vádat az 1968 évi Gyógyszer Törvényre alapozták.
A család emberölési vádat akart
Az ítélethozatal után Mrs. Sheller fia azt nyilatkozta:” Nem ilyen ítéletben reménykedtünk, de megértjük a bíró álláspontját.”
„A patológus jelentése nem kedvezett nekünk és az emberölés vádját ejtették, ami ideális esetben nem történt volna meg”
A gyógyszerész szervezetek többször szorgalmazták, hogy az egyszerű gyógyszerkiadási hibák ne számítsanak bűncselekménynek.
A Gyógyszer-és Egészségügyi Termékeket Felügyelő Hatóság (Medicines and Healthcare Products’ Regulatory Agency, MHRA) megkeresése nyomán a Gyógyszerészek Érdekképviseleti Szervezete (Guild of Healthcare Pharmacists) azt állítja, hogy az 1968-as Gyógyszer Törvény 64. §-a „nem felel meg eredeti céljának”
Mivel a betarthatatlan szabályok, aláássák a jogrendszer tekintélyét, ezt a szakaszt újra kell szövegezni azért, hogy az expediálási hibákat kizárják a bűncselekmények csoportjából.
Több szakmai és regionális gyógyszerész szervezet (Association of Independent Multiple Pharmacies, Community Pharmacy Wales, Company Chemists’ Association, National Pharmacy Association, Pharmaceutical Services Negotiating Committee) közösen megfogalmazott állásfoglalásában úgy nyilatkozott, hogy teljesen helytelen a gyógyszerészi tevékenység végzése közben előforduló hibák kriminalizálása, ugyanakkor hozzáteszik, hogy ez mindenképpen szükséges azokban az esetekben, amikor a gyógyszerész szándékosan ad ki rossz vagy hamisított gyógyszert.
A Brit Gyógyszerészkamara (RPSGB) nyilatkozatában elsődlegesnek tekinti a törvény 64. §-ának olyan irányú módosítását, hogy kikerüljön a gyógyszerek expediálása közben előforduló tévedések büntetésével kapcsolatos szövegrész.
A Gyógyszerész Érdekvédő Egyesület (PDA) álláspontja
Eljött az ideje, hogy a gyógyszerészek kiálljanak érdekeikért. Mióta megszületett ez a nevetséges ítélet, a PDA azon fáradozik, hogy a jövőben elkerülhető legyen a hasonló estek effajta kimenetele. Folyamatosan tárgyalunk a gyógyszerész szervezetekkel, hogy megszerezzük támogatásukat.
A PDA és a PDA szakszervezetének vezetői folyamatosan egyeztetnek és lobbiznak a színfalak mögött más gyógyszerész szervezeteknél, hogy kialakítsanak egy stratégiát arra, hogy ennek a megdöbbentő esetnek a következményeit feldolgozzák.
Ennek egyik eleme a tagság felkérése arra, hogy vegyenek részt olyan figyelem felhívó megmozdulásokban, mint például ennek az üzenetnek a terjesztése.
Graeme Stafford, a PDA szakszervezet tagbizottságának tagja on-line petíciót indított el, mely támogatni hivatott azon erőfeszítéseinket, hogy segítséget nyújtsunk Mrs. Lee-nek a Brit Gyógyszerészkamaránál esedékes fegyelmi eljárás során, és előmozdítsuk a törvény megváltoztatását, hogy megvédhessük a gyógyszerészeket a jövőben bekövetkező hasonló esetektől.
A gyógyszerészek évente több millió receptet expediálnak, de hibák csak nagyon alacsony arányban fordulnak elő. Mégis a beváltott receptek nagy számából következően pályafutása során minden gyógyszerész többször is vét hibát.
Nemrég egy gyógyszerészt (aki ennek következtében befejezte pályafutását) 3 hónap börtönbüntetésre ítéltek (18 hónapra felfüggesztve) expediálási hiba miatt. Az emberölés vádját ugyan elejtették, mert a hiba nem játszott szerepet a beteg halálában. Ha a gyógyszerészek hibát követnek el, azokat inkább jelenteniük kellene, hogy a rendszert felül lehessen vizsgálni és fejleszteni a jövőbeli paciensek érdekében. Ez az eset azonban csak csökkenti annak az esélyét, hogy a hibákat bejelentsék.
A börtönbüntetés kiszabásának eredeti célja az emberek védelme. Ez az ítélet viszont valószínűleg pont az ellenkezőjét fogja elérni. Ha minden gyógyszerészt, aki valaha is hibázott a munkájában, bűnözőnek tekintenénk, nagyon kevés gyakorló gyógyszerész maradna. Ennek a törvénynek meg kell változnia, méghozzá sürgősen.
Egészségügyi szakemberek, és általában bárki aláírhatja ezt a petíciót, bár a peticíió úgy is tűnhet, mintha, a gyógyszerészek megpróbálnák a felelősséget elkerülni. Sok fajta jogorvoslattal lehet eljárni a gyógyszerészek ellen: a Brit Gyógyszerészkamarához benyújtott panasszal (ez a testület a szakmai felügyeleti hatóság), polgári peres eljárásban, amely esetre a gyógyszerészeknek rendelkezniük kell szakmai felelősségbiztosítással, valamint büntetőjogi eljárással, amennyiben a gyógyszerész illegális cselekedetet hajtott végre. A gyógyszerészek nagy többsége igen komolyan veszi a felelősséget, akik viszont nem, azok ellen el kell járni, és büntetést kell rájuk kiszabni. Felmerül azonban a kérdés, hogy ha a Mrs. Lee esetében alkalmazott bírói logikát következetesen és egyenlő módón használnánk minden gyógyszerész esetében, a gyakorló gyógyszerészek száma hamar nullára zsugorodna.
Alulírottak felhívjuk a brit egészségügyi minisztériumot, hogy mihamarabb cselekedjen a gyógyszerek hibás expediálására vonatkozó törvény megváltoztatása érdekében azért, hogy az egyedi, nem szándékos hibákat a büntetőtörvénykönyv ne tekintse bűncselekménynek.
You can further help this campaign by sponsoring it
The A hibás expediálásért elítélt brit gyógyszerész támogatásáért petition to A Brit Egészségügyi Minisztérium was written by Harry Harron and is in the category Miscellaneous at GoPetition.